Oświadczenie-stacja, 11 listopada

Inwestycja prowadzona przy ul.11 Listopada dotycząca budowy stacji bazowej jednej z telefonii komórkowych jest zgodna z istniejącym stanem prawnym, a mianowicie:

  • jest realizowana na terenie prywatnym, który nie należy do Miasta Słupska,
  • inwestor uzyskał pozwolenie na budowę, wydawane niejako „z automatu”, ponieważ Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dopuszczał przeprowadzenie takiej inwestycji,
  • żaden samorząd na terenie naszego kraju nie ma możliwości prawnych, by przy tworzeniu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego wykluczyć tego typu inwestycję,
  • podstawa prawna zabraniająca takiego wykluczenia – Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych; wspomniana ustawa jasno mówi o tym, że zabrania się ustanawiania zakazów oraz przyjmowania przez samorząd rozwiązań uniemożliwiających lokalizowania inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej,
  • zakaz lokalizacji stacji bazowej lub odmowa wydania pozwolenia na budowe skutkowałaby złamaniem prawa ustanowionego przez władzę ustawodawczą, czyli Sejm RP,
  • słupski samorząd nie miał podstaw prawnych do tego, by takiego pozwolenia nie wydać,

Dodatkowo należy pamiętać, że konsultacje społeczne są wymagane na etapie uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i podczas uchwalania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a nie na etapie wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę.

W przypadku tej konkretnej stacji z uwagi na lokalizację oraz moc i wysokość zawieszenia anten, decyzja środowiskowa nie była wymagana, zatem konsultacje społeczne nie mogły się odbyć.

Plan zagospodarowania terenu, o którym mówimy, był i jest dostępny publicznie, a samo wyłożenie tego dokumentu do publicznej wiadomości miało miejsce już w 2013 roku. Każdy z mieszkańców może się z tym dokumentem zapoznać, podobnie jak z planami dotyczącymi innych działek.

Na etapie tworzenia planów mieszkańcy mogą składać uwagi do projektu. Jednak należy mieć świadomość, że ze względu na obowiązujące przepisy prawa, o których mowa powyżej, nie można zawierać w nich zapisów uniemożliwiających lokalizowanie inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej.

Z uwagi na pojawiające się wnioski ze strony mieszkańców Urząd Miejski w Słupsku wznowił postępowanie w zakresie wydania pozwolenia na budowę. Strony zaangażowane w ten temat mają możliwość prowadzenia dialogu z Miastem Słupsk.

Prezydent Miasta Słupska i Rada Miejska nie ma władzy nad tym by w imieniu mieszkańców odmówić możliwości usytuowania wieży na prywatnym terenie.

Jeśli sprawa dot.terenu będącego własnością Miasta wówczas możemy, np. odmówić dzierżawienia terenu pod tego typu inwestycję. I taka też sytuacja miała miejsce niedawno, kiedy Pani Prezydent wiedząc, że na terenie należącym do miasta ma powstać podobna antena odmówiła zgody na dzierżawę terenu. Jednak w przypadku prywatnej działki – nie ma takiej możliwości prawne

from Słupsk https://ift.tt/3h53Jcp
via Wiadomości Słupsk

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.