Pozyskaliśmy kolejne środki na inwestycje drogowe

W ramach naboru wniosków aplikacyjnych do Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2020 w sierpniu 2019 r. Miasto Słupsk przedłożyło do dofinansowania dwa wnioski aplikacyjne: Przebudowa ul. Małachowskiego w Słupsku o szacunkowej wartości 2 450 000 zł oraz Przebudowa ul. Kniaziewicza o wartości 2 750 000 zł. Miło nam poinformować, że w dniu 15.04.2020 r. Prezes Rady Ministrów zaakceptował listy zadań wybranych do dofinansowania, dzięki czemu oba słupskie wnioski uzyskały wsparcie na poziomie 50 % wydatków kwalifikowalnych. Przebudowy obu dróg powinny zostać wykonane do kwietnia 2021 r. Warto również podkreślić, że dla obu inwestycji Miasto posiada już wszystkie niezbędne uzgodnienia i pozwolenia.

Ulicę Małachowskiego charakteryzuje bardzo zły stan techniczny, zarówno istniejące chodniki, jak i nawierzchnia jezdni odznaczają się daleko posuniętą degradacją związaną z kilkudziesięcioletnią eksploatacją. Dodatkowo w trakcie ostatniego remontu przeprowadzonego w latach 70-ych XX w. użyte zostały materiały odznaczające się bardzo niską jakością, co dodatkowo przyspieszyło degradację ulicy. Obecna jezdnia posiada nawierzchnię asfaltową z licznymi uszkodzeniami, nierównościami, zapadnięciami i wybojami związanymi nie tylko z destrukcją warstw bitumicznych, ale także z niską jakością podbudowy, a na pewnych odcinkach zupełnym jej brakiem. Również chodniki są w bardzo złym stanie. Wykonane z płytek betonowych przeszło 40 lat temu są bardzo nierówne, wiele płytek jest połamanych, w kliku miejscach w ogóle ich nie ma. Dodatkowo niska jakość użytego materiału, wysoka nasiąkliwość, spowodowała w wyniku uszkodzeń mrozowych odspojenie się lica płytek i odsłonięcie gruboziarnistego grysu, co skutkuje wśród pieszych wrażeniem chodzenia po tarce.

Zakres planowanych prac na ulicy Małachowskiego: na całej długości (370 m) wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni wraz z podbudową, przebudowane skrzyżowanie z drogami obsługującymi sąsiednie kwartały, powstanie nowa sieć kanalizacji deszczowej. Od podstaw wybudowane zostaną obustronne chodniki. Zniesione zostaną bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. W pasie drogowym naprzemiennie, obustronnie zostaną wydzielone miejsca parkingowe. Odtworzone zostaną pasy zieleni oddzielającej ciągi piesze od jezdni. Wymienione zostanie oznakowanie pionowe i poziome. Wartość inwestycji wynosi 2 450 000 zł.

Ulicę Kniaziewicza charakteryzuje bardzo zły stan techniczny, droga ta od momentu budowy (przed 1930 r.) nigdy nie była modernizowana. Na odcinku objętym inwestycją w obecnym stanie jezdnia posiada nawierzchnię wykonaną z drobnej brukowej kostki granitowej. Liczne ubytki, koleiny i dziury w nawierzchni powstałe na przestrzeni kolejnych dekad uzupełniano masą bitumiczną, która z racji braku możliwości zapewnienia szczelności styku dwóch rodzajów nawierzchni stale się odspaja i wykrusza, powodując zagrożenie dla użytkowników drogi. Kierowcy skarżą się, że jest to jedna z najgorszych nawierzchni ulic w mieście. Rodzaj materiału jezdni, liczne koleiny i dziury potęgują hałas komunikacyjny, którego uciążliwość zgłaszana jest przez mieszkańców jako jedna z większych niedogodności na tej ulicy. Dodatkowo na niemal 200 m odcinku ulicy Kniaziewicza brak jest jakiekolwiek infrastruktury pieszej, a na kolejnych 100 m chodnik istnieje wyłącznie po jednej stronie. W związku z bardzo złym stanem nawierzchni jezdni i brakiem pobocza, na odcinku pozbawionym chodnika, piesi zmuszeni są do korzystania z przedeptów w pasach trawników, które w żaden sposób nie są w stanie zapewnić odpowiednich warunków dla ruchu pieszego. Istniejącą na pozostałych odcinkach nawierzchnię chodników charakteryzuje bardzo zły stan.

Zakres robót budowlanych obejmie przebudowę na całej długości ulicy (410 mb) konstrukcji jezdni w celu uzyskania parametrów wymaganych dla obciążenia 100kN. Istniejące nawierzchnie będą podlega rozbiórce, a nawierzchnia zostanie dowiązana do istniejącej nawierzchni bitumicznej ul. Gdańskiej (dawniej DK6) i Boh. Westerplatte (DW210). Zakres robót oprócz budowy jezdni o nawierzchni z betonu asfaltowego przewiduje także: przebudowę zjazdów o nawierzchni z kostki betonowej, budowę ścieżki rowerowej/ciągu pieszo – rowerowego o szerokości 2,5 m, budowę i przebudowę chodników. Zmodernizowane zostaną dwa przejścia dla pieszych, powstanie też jedno dodatkowe przy przebudowywanych dwóch skrzyżowaniach w pobliżu marketów. Po jednej stronie jezdni utworzone zostaną miejsca postojowe, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Zakres prac obejmuje także budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej. W ramach inwestycji wymienione i uzupełnione zostanie oznakowania pionowe i poziome. Wartość inwestycji wynosi 2 750 000 zł.

Przebudowy ulic Małachowskiego i Kniaziewicza będą kolejnymi inwestycjami finansowanymi z Funduszu Dróg Samorządowych. Z edycji 2019 miasto uzyskało wsparcie na przebudowę ulic Piłsudskiego i Zaborowskiej oraz budowę ul. Legionów Polskich. Łączne uzyskanie wsparcie ze środków budżetu państwa w obu edycjach sięgnęła już ponad 8,3 mln zł.

from Słupsk https://ift.tt/3afyjLQ
via Wiadomości Słupsk

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.