Dziękujemy Panu Stanisławowi Grabce

Dzisiaj w ratuszu odbyło się spotkanie Pani Krystyny Danielckiej-Wojewódzkiej Prezydentki Miasta Słupska z Panem Stanisławem Grabką Prezesem Koła Miejskiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.
Prezydentka Miasta, w imieniu własnym i mieszkańców Słupska, podziękowała Panu Stanisławowi Grabce, który właśnie przestaje pełnić funkcję Prezesa Koła.

Wieloletnia aktywność społeczna i działalność na rzecz kombatantów zasługują na to, by uwypuklić to w świadomości naszej lokalnej społeczności.  Pan Stanisław urodził się w miejscowości Gacki – pow.Busko Zdrój, woj.kieleckie w rodzinie wielodzietnej – pięcioro braci i siostra. Rodzina prowadziła gospodarstwo rolne, dzieci uczęszczały do szkoły, życie toczyło się podobnie jak u wielu innych osób z tego regionu. Jednak wybuch wojny zaburzył naturalny rytm nauki, pracy i chwil rodzinnych.

Zarówno ojciec Pana Grabki, jak później on sam, zaangażowani byli w działalność konspiracyjną i partyzancką. Dowódcy organizacji walczących z okupantem często korzystali z usług seniora Grabki oraz jego syna jako łączników. Pan Stanisław doświadczył wielu trudnych chwil, choroby, głodu. Ale mimo tak trudnych momentów zbudował nowe, szczęśliwe i życzliwe innym życie dorosłego człowieka.

Kształcił się w Technikum Ekonomicznym w Słupsku oraz na Politechnice w Szczecinie. W 1969 roku objął stanowisko dyrektora Fabryki Cukierków „Pomorzanka”, a później Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Pomorzanka” w Słupsku.

Ze swoją żoną, Panią Anną, przybył do Słupska w 1953 r. Dwoje dzieci oraz dwóje wnucząt i troje prawnuczków to ich największa miłość. Bardzo związany ze środowiskami kombatanckimi; to z jego inicjatywy i bardzo uroczyście kombatanci są odznaczani i wyróżniani, również w stopniach oficerskich. Jak sami podkreślają na różnego rodzaju zebraniach i spotkaniach jest to dla nich ważne – pamięć, uwaga i dobre słowo. Rozmawia też z młodymi ludźmi, którym opowiada w sposób przyjazny i dla nich przystępny o historii takich jak oni – dzieci i nastolatków, którzy w tamtych czasach również mieli plany, marzenia, troski życia codziennego, zaburzone jednak strasznym wydarzeniem jakim była wojna.

Od ponad 30 lat pracuje społecznie w Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Dba o pamięć historyczną, o to, aby wspomnienia ludzi z czasów wojny i budowy kraju po czasach wojennych, wspomnienia trudnych wyborów i straty, nigdy nie zatarły się w świadomości młodszych pokoleń. Troszczy się zawsze o innych, lubi i potrafi wspaniale opowiadać. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

 


A tutaj, kilka słów od Pana Stanisława i zdjęcie z okładki Miesięcznika Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

from Słupsk https://ift.tt/3ehHFJM
via Wiadomości Słupsk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.