Stulecie urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II

„Człowiek bowiem staje się naprawdę sobą poprzez wolny dar z siebie samego …

Osobowość, charyzma, siła jednostki, działania skutkujące przełomem. Tak można w skrócie określić Człowieka, który 18 maja 1920 roku przyszedł na świat. Dokładanie 100 lat temu urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, przewodnik duchowy milionów ludzi, osoba, która niewątpliwie odcisnęła piętno w niezliczonych obszarach życia wielu z nas.

Jego sposób sprawowania papiestwa był szczególny. W relacji z drugim człowiekiem nie był jednostronnym uczestnikiem, nie czekał, nie był bierny. Dzielił się sobą, swoją wiedzą, miłością do ludzi, wiarą w dobro człowieka i gotowość niesienia pomocy.

To on inicjował wszelkie wydarzenia, odwiedził wszystkie kontynenty i ich mieszkańców, bez względu na ich pochodzenie, status społeczny, wiarę.

Dialog, słuchanie drugiego człowieka, dostrzeganie tych, których nikt inny nie widzi – to cechy charakterystyczne Jana Pawła II. Był nazywany papieżem-pielgrzymem, ponieważ nie zamknął sie w Watykanie, ale szukał tych, którzy chcieli się z nim spotkać.

Zaangażowanie w liczne procesy pokojowe, dialog międzyreligijny i działania humanitarne przyniosły mu szacunek, podziw i wielkość. Pozostawił po sobie mądrość, której nie powinniśmy nigdy zaprzepaścić. Wartości szacunku do drugiego człowieka, gotowość do rozmowy, nawet z najbardziej odległym ideowo partnerem dialogu oraz odwaga i determinacja w dążeniu do tego, w co wierzył, powinny przyświecać nam wszystkim w codziennym życiu.

Każdy z nas kieruje się różnymi normami i zasadami, które są dla nas ważne. Bądźmy wytrwali w postępowaniu w zgodzie z tymi regułami tak, jak Jan Paweł II kochał i cenił wartości przyświecające jego pontyfikatowi.

from Słupsk https://ift.tt/2X83BzK
via Wiadomości Słupsk

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.