Badania archeologiczne na bulwarach rzeki Słupi

W związku z realizacją inwestycji polegającej na przebudowie bulwarów rzeki Słupi rozpoczynają się związane z tą inwestycją badania archeologiczne. W pierwszej kolejności badania prowadzone są w pobliży Baszty Czarownic i są one częścią większych prac archeologicznych, które będa prowadzone podczas robót na zachodnim brzegu Słupi.

Prace będą miały charakter badań ratowniczych wyprzedzających, archeologicznych badań sondażowych oraz o charakterze nadzoru archeologicznego nad prowadzonymi pracami ziemnymi wykonywanymi podczas przebudowy. Wymóg przeprowadzenia takich prac wynika z faktu, że przebudowywana infrastruktura zlokalizowana jest w strefie pełnej ochrony archeologicznej, w strefie miasta polokacyjnego oraz w strefie częściowej ochrony archeologicznej.
Celem badań jest uczytelenienie i zidentyfikowanie pierwotnego obszaru granic osadnictwa średniowiecznego, nowożytnego, reliktów zabudowy murowanej i drewnianej, elementów urządzeń komunikacyjnych, poziomów użytkowania, elementów wczesnego osadnictwa, a także wykorzystanie wyników prac archeologicznych do określenia i oznaczenia zabudowy miejskiej wraz z infrastrukturą.

Badania prowadzone będą także w sąsiedztwie dawnego kościoła św. Mikołaja, w miejscu przypuszczalnego cmentarza (archeologiczne badania sondażowe wyprzedzające inwestycję), wzdłuż ciągu pieszego na zachodnim brzegu rzeki (badania sondażowe) oraz na terenie budowy nowych kładek przez rzekę przy Baszcie Czarownic (interwencyjne badania wyprzedzające inwestycję). Poza tym wszelkie roboty ziemne prowadzone będą pod nadzorem archeologicznym z możliwością wykonania wykopów sondażowych w miarę potrzeb.
Wszelkie zabytki, które zostaną uzyskane podczas badań przekazane zostaną do Muzeum Pomorza Środkowego, co łącznie z opracowaną dokumentacją z przeprowadzonych badań wzbogaci wiedzę historyczną o naszym Mieście.

 

Przebudowa bulwarów rzeki Słupi odbywa się w ramach projektu pn. „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska” w ramach poddziałania 8.1.2 RPO WP 2014-2020.

from Słupsk https://ift.tt/2xRoW7T
via Wiadomości Słupsk

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.