Koronawirus – aktualizacja, informacje, rozsądek

W związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce Miasto Słupsk przypomina o najważniejszych kwestiach dot.samego wirusa, profilaktyki oraz schematu postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia.

Przede wszystkim zaznaczamy, że:
– władze samorządowe,
– przedstawiciele służb mundurowych,
– wydziałów merytorycznych zajmujących się bezpieczeństwem miasta
na bieżąco monitorują sytuacje dot. wszelkich zagrożeń – w tym epidemiologicznych.
Regularnie odbywają się szkolenia, spotkania i aktualizacje procedur – nie tylko w związku z koronawirusem, ale wszelkich możliwych wydarzeń zw.z bezpieczeństwem publicznym –
jest to praktyka wykonywana od lat, dlatego Miasto Słupsk jest przygotowane na odpowiednią reakcję i współpracę z innymi podmiotami na szczeblu powiatowym i centralnym.

Koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, która objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Szczególną uwagę na swój organizm powinny zwrócić osoby, które powracają z podróży do Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru, Tajwanu i Włoch.

Jeżeli ktoś w ciągu 14 dni od powrotu z ww.krajów zaobserwuje u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, powinien skontaktować się  telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną(link do kontaktu) lub bezpośrednio do oddziału zakaźnego/oddziału obserwacyjno-zakaźnego w szpitalu, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Dodatkowo, każdy z Państwa może skorzystać z infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dot.postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem – nr tel 800 190 590.

Zaznaczamy też, że Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Singapuru i Tajwanu.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że najlepszą ochroną przed chorobą (każdym rodzajem) jest profilaktyka. Nie inaczej jest w tym wypadku. W związku z tym, że wspomniany wirus przenosi się drogą kropelkową (podobnie jak grypa sezonowa), do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt z wydzieliną osoby chorej/przedmiotami, na których może znajdować się, np. ślina osoby zarażonej.

Oprócz wspomnianych powyżej zastrzeżeń (dot.m.in. podróżowania) zwróćmy uwagę na nasze codzienne zachowanie:
najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zachorowaniem jest częste mycie rąk,
– zakrywanie ust zgięciem łokcia podczas kaszlu i kichania,
– zachowanie odległości co najmniej 1 m od osób, które kaszlą i kichają.

Warto pamiętać, że istotę dla nas wszystkich jest to, żebyśmy niepotrzebnie nie wzbudzali negatywnych emocji i poczucia paniki i braku kontroli. W przypadku wątpliwości należy dzwonić, pytać i zwracać się o wyjaśnienia do profesjonalistów, a nie czerpać wiedzę z nie zawsze wiarygodnych źródeł.

 Najważniejsze źródło wiedzy – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku (link).

 

from Słupsk https://ift.tt/2Q0LMjt
via Wiadomości Słupsk

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.