Planowane rozbiórki obiektów w rejonie ulic Długiej i Ogrodowej

Od czasu rozpoczęcia kolejnej edycji rewitalizacji miasta największe zmiany widoczne są na ulicy Długiej i ulicach przylegających. Budynki zlokalizowane na tym terenie przeważnie pochodzą z XIX i XX w. i powstały w stylu architektonicznym historyzmu i nawiązaniami do secesji. Najcenniejsze spośród nich udało się uratować i przywrócić ich blask poprzez odnowienie elewacji i uporządkowanie terenu wokół nich. Niestety, stan techniczny części z zachowanych nieruchomości nie pozwala na ich zamieszkiwanie ani wykorzystywanie do innych celów. Generalne remonty z wzmocnieniem ścian nośnych, wymianą stropów, dachów i całkowitą przebudową wnętrz z ekonomicznego punktu widzenia nie znajdują uzasadnienia. Kamienice z zamurowanymi oknami, brakiem drzwi wejściowych, zagrzybionymi i zawilgoconymi mieszkaniami, elewacjami pomalowanymi sprayem, a także panującym chaosem na podwórkach, zabudowanych komórkami lokatorskimi i konstrukcjami, w których trzymano drewno i węgiel do ogrzewania mieszkań, a także stare i nieprzydatne przedmioty wciąż wpływają na wizerunek ul. Długiej. Etap ten powoli przechodzi jednak do historii i wspomniane nieruchomości po wykwaterowaniu mieszkańców ustępować będą miejsca nowym inwestycjom, które przyczynią się do poprawy warunków życia mieszkańców.

W planach rewitalizacji wspomnianych kwartałów, przewidziano kolejne rozbiórki obiektów, których stan techniczny nie pozwala na dalsze ich użytkowanie. Większość odzyskanych działek wystawionych zostanie na sprzedaż z przeznaczeniem pod nowe budownictwo o funkcji mieszkaniowej, odpowiadające na potrzeby i spełniające oczekiwania mieszkańców.

Zgodnie z planem, wyburzeniom w kolejnych latach ulegną budynki wraz z zabudowaniami gospodarczymi znajdujące się m.in. przy ul. Długiej 8, 8a, 9, 10, 11, 13, 14 i 15, 36, pierwsze budynki przy ul. Ogrodowej.

Wcześniej wyburzenia przeprowadzono przy ul. Płowieckiej 2, Sygietyńskiego 10 i ul. Długiej 4, 27, 28, 29, 30. Na części działek na których przeprowadzono wyburzenia wybudowano nowe mieszkania komunalne i budownictwa społecznego. W planach dotyczących procesu rewitalizacji tego kwartału miasta jest wybudowanie w tym rejonie kolejnego budynku mieszkalnego przy ulicach Długiej i Płowieckiej.

Nowy budynek mieszkalny w zabudowie deweloperskiej, powstał także u zbiegu ulic Polnej i Ogrodowej. Jest to pierwsza tego typu inwestycja prywatnego przedsiębiorcy, inwestującego swój kapitał w budownictwo mieszkaniowe i użytkowe w tej części miasta.

Proces wymiany substandardowej zabudowy nie spełniającej oczekiwań jakie w XXI wieku powinno stawiać się mieszkalnictwu, chociaż mozolny i rozłożony na wiele lat jest kluczowy w uczynieniu rejonu ul. Długiej miejscem dobrym dla życia dla jego mieszkańców.

Zdjęcie archiwalne
Zdjęcie archiwalne
Kolorem zielonym oznaczono planowane wyburzenia, kolorem niebieskim planowane lub realizowane budowy.
Kolorem zielonym oznaczono planowane wyburzenia, kolorem niebieskim planowane lub realizowane budowy.
Wizualizacja istniejącego i planowanego bloku u zbiegu ul. Płowieckiej i Długiej.
Wizualizacja istniejącego i planowanego bloku u zbiegu ul. Płowieckiej i Długiej.

from Słupsk https://ift.tt/3bNvNOL
via Wiadomości Słupsk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.