Podsumowanie działań w ramach Akademii Seniora

Od marca do grudnia 2019 r Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku w partnerstwie ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego realizował zadanie z zakresu działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym pn. „Akademia Aktywnego Seniora” w ramach Słupskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 przez Henrykę Głowińską – aktywną słupską seniorkę, słuchaczkę SUTW, członka Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Pomorskiego. Było to jedyne pozaszkolne zadanie w kategorii zadań społecznych, które wsparte głosami mieszkańców Słupska otrzymało finansowanie.

Akademia Aktywnego Seniora  to cykl działań aktywizujących i podnoszących kompetencje seniorów w zakresie znajomości reguł prawidłowego odżywiania się oraz znajomości i zastosowania ziół. Miała za zadanie mobilizowanie seniorów do wyjścia z domu, stworzenie im warunków do aktywnego dbania o swoją kondycję fizyczną i umożliwienie nawiązania kontaktów z innymi ludźmi. W projekcie wzięło udział przeszło 1600 osób.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się otwarte wykłady, których tematyka dotyczyła zdrowia i niekonwencjonalnych metod leczenia. Akademię Aktywnego Seniora zainaugurował wykład dr. Ewy Dąbrowskiej ” Dieta Warzywno-Owocowa jako metoda leczenia współczesnych chorób”. Prof. Zbigniew Sobisz przedstawił ” Fakty i mity o ziołach” a prof. Natalia Kurhaluk „Adaptogeny”. Krzysztof Rudnicki – lekarz homeopata, wskazywał na homeopatię jako medycynę XXI wieku. M.Ossowska omówiła procesy homeostatyczne zachodzące w organizmie człowieka. Prof. A.Góreckiej-Nowak omówiła rodzaje, objawy i możliwości leczenia dolegliwości wywołanych przez ukąszenie pajęczaków. E.Ostrowska- trener jogi oraz dietetyk przedstawiła „Wpływ diety na mikrobiom człowieka”. Wykładów wysłuchały łącznie 1072 osoby.

Niezwykle udany był cykl 6 warsztatów gastronomicznych „Zróżnicowana dieta lekarstwem na choroby cywilizacyjne”, które prowadzili specjaliści technologii żywienia i kucharze z Zespołu Placówek Oświatowych w Słupsku. Uczestnicy otrzymywali potrzebne produkty i pod kierunkiem trenerów samodzielnie przygotowywali potrawy. Spotkania kończyła degustacja. W warsztatach wzięły udział łącznie 72 osoby.

Grupa 15 seniorów uczestniczyła w warsztatach zielarskich, które prowadziła zielarka Teresa Pokorska. Łączono wiedzę teoretyczną z praktyczną: uczestnicy warsztatów rozpoznawali zioła w terenie ( na łąkach i w lasach wokół Słupska, w Dębinie, w Bierkowie), zbierali je, suszyli, robili nalewki i syropy, gotowali z nich zupy i gąszcz, wytwarzali octy, maści, wyciągi. Były to tak inspirujące zajęcia, że uczestnicząca w nich grupa seniorów postanowiła wiosną ponownie wyruszyć w teren odkrywać nowe rośliny.

Program Akademii obejmował także zajęcia motywujące do dbania o kondycję fizyczną.Przez trzy miesiące grupa 20 seniorów uczestniczyła w zajęciach rehabilitacji ruchowej, którą prowadził mgr Marek Pasławski z Akademii Pomorskiej.

Zorganizowano także trzy rajdy pn. „Nordic walking sportem dla seniora”. W ich trakcie instruktor uczył uczestników zasad prawidłowego chodzenia z kijkami. Rajdy kończyły się integracyjną biesiadą. Wzięło w nich udział przeszło 90 seniorów.

Na warsztaty z dziedziny rękodzieła artystycznego liczba chętnych przewyższyła liczbę dostępnych miejsc. Zorganizowano dwa warsztaty filcowania na sucho prowadzone przez Tatianę Słojkę, podczas których uczestnicy wykonywali głównie wielkanocne i bożonarodzeniowe ozdoby. Instruktor Nelly Kobyłecka uczyła seniorki wykonywania kwiatów z bibuły a także prowadziła kurs zdobienia przedmiotów metodą decoupage. Uczestniczki kursów podkreślają, że czas spędzony na zajęciach to czas twórczy, dający satysfakcję. Rozbudzone zostały artystyczne pasje, które kontynuowane są w domach i pozwalają na przekazywanie nabytych umiejętności wnukom.

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego zorganizował piknik pn. „Z Wiarusami w Akademii Aktywnego Seniora”. Była to niezwykle udana impreza, podczas której bawiło się przeszło 350 osób. Na plenerowej scenie amfiteatru w Leśnym Kocie wystąpił wojskowy zespół „Wiarusy” i zaproszeni goście: Arabeski, Patrycja Baczewska, Zespół Tańca Salonowego, wykonawcy ze Słupskiego Ośrodka Kultury oraz Leszek Orkisz. Kulinarną atrakcją była grochówka z polowej kuchni oraz kiełbaski pieczone nad ogniskiem.

Podkreślić należy, że przeprowadzenie tak wielu działań było możliwe dzięki zaangażowaniu seniorów – wolontariuszy, których wkład osobowy w tym zadaniu stanowi około ¼ wszystkich kosztów. Serdecznie im dziękujemy za bezinteresowną pomoc.

from Słupsk https://ift.tt/31uZtf3
via Wiadomości Słupsk

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.