„Dzień bez opakowań foliowych”- zapraszamy do włączenia się w akcję

W dniu 23 stycznia 2020 roku (czwartek) obchodzić będziemy „Dzień bez opakowań foliowych”.
Z tej okazji Pracownicy Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska będą udzielać informacji na temat prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi. Dla osób, które zgłoszą się do pokoju 207 Urzędu Miejskiego w Słupsku, przewidziano ekologiczne torby wielokrotnego użytku*. Dla wszystkich odwiedzających będą dostępne ulotki dotyczące prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, a także informujące o Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które znajdują się na terenie Miasta Słupska.

Opakowania foliowe są wszechobecne – często w plastikowych torbach przynosimy do domu zakupy. Duża część produktów opakowana jest w jednorazowe torebki lub foliowe opakowania, plastikowe kubeczki, pudełeczka lub foremki. Produkty, zarówno spożywcze jak i przemysłowe, często są wielokrotnie pakowane – otacza je kilka warstw opakowań.

Wielokrotne pakowanie produktów powoduje, że po rozpakowaniu zakupów połowę zawartości naszego kosza zajmują folie, a problem opakowań narasta.

Od 1 stycznia 2018 r. wprowadzono tzw. opłatę recyklingową. Zgodnie z nowym prawem lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego (o grubości do 50 mikrometrów) nie są już bezpłatne w punktach sprzedaży. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do rozwiązań unijnych, które zakładają zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Opłata recyklingowa za tzw. foliówki to efekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Obecnie za reklamówki w sklepach płacimy min. 20 gr. Bezpłatne zostały tylko tzw. zrywki (torby o grubości poniżej 15 mikrometrów) używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby, itp.), gdy zapobiega to jej marnowaniu.

Dlatego też wybierając się po zakupy, weź ze sobą ekologiczną torbę wielokrotnego użytku– dzięki temu zaoszczędzisz swoje pieniądze i zadbasz o środowisko!

* Jeśli jeszcze nie masz takiej torby to zapraszamy 23 stycznia 2020 roku do pok. 207 Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Nie zwlekaj zbyt długo, gdyż ilość bezpłatnych toreb jest ograniczona.

from Słupsk https://ift.tt/2tmrAjA
via Wiadomości Słupsk

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.