Mikołajkowe spotkanie z rowerami cargo!

Fot. Miasto Gdynia – partner w projekcie CoBiUM – Cargo Bikes in Urban Mobility.

W dn. 6 grudnia 2019 r. przed słupskim Ratuszem odbyło się Mikołajkowe spotkanie z rowerami cargo. Podczas spotkania można było zobaczyć i wypróbować wybrane modele zakupionych przez Miasto Słupsk rowerów, a każdy uczestnik mógł liczyć na słodki poczęstunek. Mieszkańcy otrzymali również dodatkowe informacje na temat możliwości korzystania z rowerów, warunki ich wypożyczenia oraz funkcjonalności każdego z modeli.

Zakup rowerów był możliwy dzięki udziale w projekcie pn. CoBiUM – Cargo Bikes in Urban Mobility współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014 – 2020. Dofinansowanie projektu wynosi 85%, natomiast 15% wydatków w ramach działań w projekcie pokrywany jest z budżetu Miasta. W efekcie ok. 120 tys. złotych zostało dofinansowane z UE!

Zakupiono jedenaście rowerów towarowych w 5 różnych modelach: dwu- i trzykołowe, przystosowane do przewozu jednej lub więcej osób (dzieci) oraz jeden z zamykaną przestrzenią rowerową. Stanowią doskonałą alternatywę do samochodu – dzięki elektrycznemu wspomaganiu można z łatwością przewieźć nim dzieci, osobę na wózku inwalidzkim lub duże zakupy. Wczesną wiosną przy SOSiR na ul. Madalińskiego zostanie otwarta wypożyczalnia rowerów dla mieszkańców – obowiązywać będzie kwestionariusz, w którym użytkownik zgodzi się na wykorzystywanie roweru zgodnie z przeznaczeniem.
Pozostałe rowery zostaną przekazane w ręce miejskich jednostek – Teatr Lalki „Tęcza” wykorzysta go do przewozu kostiumów i rekwizytów oraz organizowania spektakli w przestrzeni miasta, pracownicy ZIMu oraz SOSiRu wykorzystają go podczas dbania o porządek na terenach cmentarzy oraz parków i stadionu, Przedszkole Miejskie nr 10 natomiast będzie udostępniało rower do przewozu dzieci rodzicom przedszkolaków.

Projekt „Cargo Bikes in Urban Mobility” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014 – 2020. Liderem projektu jest Miasto Växjö (Szwecja). Oprócz Miasta Słupska partnerami w projekcie są również: Urząd Energii Południowo-Wschodniej Szwecji, Stowarzyszenie Duńska Turystyka Rowerowa, Miasto Slagelse i Gmina Guldborgsund (Dania), Uniwersytet w Greifswaldzie (Niemcy) oraz Miasto Gdynia.

W ramach projektu poszczególni partnerzy wdrażają inwestycje pilotażowe polegające na zakupieniu rowerów typu cargo oraz umożliwieniu mieszkańcom, przedsiębiorcom i instytucjom z terenu miasta na ich nieodpłatne wypożyczenie. Głównym celem pilotażu jest rozwój dobrych praktyk transportowych oraz zredukowanie emisji gazów cieplarnianych i ograniczenie ruchu samochodowego w mieście.

from Słupsk https://ift.tt/2PxaBSY
via Wiadomości Słupsk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.